Мед пили, по вусам тікло…лікувалися.

 

Приємно усвідомлювати, що піонерами "першопрохідцями проведення різноманітних фестивалів у Закарпатті стали саме мукачівці. Тепер важко уявити наше місто і загалом область без фестивалів «Червоне вино», театрального «Етно Діа Сфера», колядників, піснярів та багатьох інших. Загалом у Закарпатті щорічно проводиться майже двісті різноманітних фестивалів та конкурсів, але мало який може зрівнятися з мукачівськими за масовістю і організованістю. Не є винятком і фестиваль меду, який впродовж шести років проводиться в місті над Латорицею в останні три дні другого тижня вересня. Організатором і фундатором цього фестивалю був і є голова бджолярів Мукачева Валерій Кречковський.

У перший рік свята меду його учасниками були здебільшого пасічники міста і району, а цього року до Мукачева з’їхалися вже їх колеги з Івано-Франківської, Львівської, Хмельницької, Волинської, Полтавської, Донецької, Київської областей, одним словом зі всієї України, не кажучи про міста і села Закарпаття. Загалом на центральній площі Мукачева, який підходить і друга назва – Ярмаркова, в ці погожі вихідні дні було виставлено майже 50 наметів. Окрім того, свою продукцію пропонували численній публіці майстри з виготовлення різноманітного приладдя для бджолярів, народні умільці зі своїми сувенірами. Погожого суботнього передобіддя, коли всю площу заполонили мукачевці з родинами, численні відкриття виставки. Напрочуд яскраву програму відкриття з тематичними піснями і танцями підготували вихованці міського Будинку школярів, за що були нагороджені вдячними оплесками численних присутніх.

Знаний пасічник Віктор Переста, який цими днями відкрив у своїй садибі в Підгорянах музей меду, виготовив до цього свята метрову свічку, яку будуть запалювати на відкриття всіх наступних мукачевських свят фестивалів меду. Обабіч «сцени» вишивались представники осередків бджолярів з хоругвами. З вітальними словами до учасників свята меду звернулися міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл, Валерій Кречковський, президент Спілки пасічників України, директор Національного наукового центру «Інститут бджільництва імені Петра Прокоповича» Національної аграрної академії наук України, професор Леонід Боднарчук, голова оргкомітету премії «Карпатські бджоли», завідуючий відділу селекції та репродукції карпатських бджіл Інституту ім. Прокоповича Василь Гайдар, володар золотої відзнаки Всеукраїнського зібрання пасічників «Бджолярський круг», почесний пасічних України Йосип Рачко. Він, до речі, заснував премію «Карпатські бджоли» і на святі вручив Диплом першим переможцям – братам Михайлові та Василеві Плискам з села Вучкового Міжгірського району. У них найкращі і найчистіші бджоли карпатської породи. Отець Митрофан освятив хоругви пасічників. Відтак від імені пасічників – учасників свята Валерій Кречковський вручив батькам"вихователям"дитячих будинків сімейного типу і прийомних сімей солодкі медові дарунки. Як зазначив міський голова Золтан Ленд’єл, мед – це найкращі природні ліки і кожен має вживати кожного дня хоча б ложечку цього дару природи. А мед цими днями в Мукачеві можна було купити і поласувати медом на будь"який смак: гречаний, липовий, соняшниковий, луговий, акацієвий, з далекосхідної гречихи, різнотрав’я, каштану їстивного… А ще можна було придбати різноманітні лікарські похідні від меду і життєдіяльності бджіл. Дружини пасічників пропонували солодощі, тістечка з медом, гамірно і людно було яток з медовухою, медовим квасом, медовими наливками, які пропонували, зокрема, член Гільдії медоварів України Володимир Дмитрук зі Стрия. А лікар Іван Русин провів для всіх охочих сеанс апітерапії – лікування бджолиними укусами. А ще на прилавках чи не кожного намету можна було побачити великий асортимент книжок про бджільництво, лікувальні властивості меду тощо.

Як мовилося, в ці дні на центральній площі можна було зустріти численних гостей міста з багатьох куточків України, та із за кордону. Спитався в одного з них – Петра Нагнибіду з Дніпропетровщини, які враження?

– Безподібні. Раніше довелося поїздити туристом по Італії, Хорватії. Гарно там, але якось, скажімо так, прилизано, надто все акуратно, цивілізовано. Тепер відпочиваю в «Сонячному Закарпатті».

Не можу намилуватись природою, вашими горами. А Мукачево! Так це ж рай на землі, ви живете в раю. Екскурсоводи розповідали мені, що цього року ваше місто названо п’ятим серед міст України. Я би дав Мукачеву перше місце. Яка архітектура, скільки зелені, гарна річка в центрі!

А які люди! Різні мови, різні віросповідання, а живете, як одна сім’я – усміхнені, привітні. Ваш фестиваль меду об’єднав, повірте, на якийсь час всю Україну – східну і західну, центральну. Радісно за вас, що маєте такі фестивалі. Тепер чекатиму на січень, нам багато розповідали про ваш фестиваль вина, обов’язково приїду відпочити душею.

Микола РІШКО